17 Ekim 2018

Makers Ankara

Üreten Ankara

MakersAnkara

Maker Kültürü

Maker kültürü, teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşiminden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır. Zanaatten elektronik üretime, sanatsal ürünlerden günlük hayattan kullanılan icatlara birçok üretim Maker hareketi kapsamında, Maker ruhu ile yapılmış kabul edilebilir. Endüstrinin son evrimi ile (Endüstri 4.0) toplumun her kesiminde daha fazla görülmeye ve tüketen değil üreten toplum oluşturmaya hızla devam ediyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi için akımın öncülerinden Dale Dougherty’nin TED Konuşması’nı ve Chris Anderson’ın Endüstri Devriminde Maker Hareketi konuşmasını inceleyebilirsiniz.

Dünya Genelinde Maker Hareketi

Makermedia ve birçok farklı oluşumun öncülüğünde dünyada büyük ses getiren Maker Hareketi “Üretimi, paylaşmayı ve birlikte çalışmayı” esas alan bir kültür olduğu için girdiği kültürlerde hızlıca kabul görüyor. Amerika Birleşik Devleti’nde üretimin yeniden canlanması için kurum ve devlet tarafından büyük destek gören bu hareket Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Güney Amerika’ya dünyanın her kıtasında kendine yer buluyor.

Türkiye ve Ankara’da Maker Hareketi

İstanbul’da Gelecekhane ve Makers Türkiye öncülüğünde başlayan hareket özellikle İstanbul’da yoğunlaşan maker alanları ile Türkiye’ye yayılmaya başladı. Yapılan buluşmalar, etkinlikler ve ortak çalışmalarla kendi ekosistemini ve ekonomisini de oluşturan hareket, Ankara’da da 2015 Mart ayında düzenlenen Ankara Maker Panayırı ve hemen ardından kurulan Makers Ankara ile yayılmaya başladı.

Mercek: Maker Hareketi’nin Hedef Kitlesi

Türkiye’de genelde küçük yaştaki bireylere yönelik mekan, eğitim ve etkinliklerle yayılan maker hareketi bilinenin aksine tüm yaştaki üreten ve yeni yetiler kazanmak isteyenlere hitap ediyor. Yine genellikle teknik içeriklerle üretilen projeler, yapılan etkinlikler (3B Yazıcı, Arduino, Raspberry Pi) de bu hareketi “tam anlamıyla” yansıtmıyor. Geleneksel ürünlerden, el işine, zanaat ve sanat çalışmalarından ahşap oymacılığına içinde üretimi, emeği barındıran tüm çalışmalar da “Maker Hareketi”nin kapsamına giriyor.

Makers Ankara

Amaç/Vizyon

Ankara’da yaşayan her yaştan bireye maker ruhunu kazandırmak Makers Ankara’nın en büyük amaçlarından birisidir. Yapılan buluşmalar, eğitimler ve programlarla katılımcıların hem yetenek konusunda gelişmelerini hem de birlikte proje üretmelerini sağlama hedefindeyiz. Ayrıca etkinliklerde kazanılan yeteneklerin sürekli hale gelmesi ve projelerin bir değere dönüşmesini de sağlamayı amaçlıyoruz. Ankara’nın üretim potansiyelini ortaya çıkarmak, projelerin pazar tarafına sağlam prototip ve vizyonla çıkmasını sağlamak da amaçlarımız arasında. Bu vizyonu kazanma ve devam ettirme amacıyla Maker City kitabını kendimize ilke edinmiş durumdayız.

2017-2018 Dönemi

Nisan 2017’de yeni dönem için çalışmalara başlayan topluluğumuz tamamen gönüllülerden oluşan 16 kişilik ekibiyle başta Ankara olmak üzere tüm Türkiye’ye üreten kültürü yaymayı amaçlayan vizyonuyla program, eğitim ve etkinlik planlarını hazırlamaya başladı. Hazırladığımız 10 farklı içerikle “Herkesten bağımsız, herkesle birlikte” mottosuyla özellikle Ankara’daki teknoparklar, TTOlarla yakın ilişkiler kurarak hedeflediğimiz kitlelere bu i.erikleri ulaştırıyoruz.